• İstanbul Avukatlar
video kaldırma

Youtube Video Kaldırma

İnternetten video kaldırma aynı şekilde internetten haber kaldırma ve silme işlemleri gibi bilişim hukuku alanında verdiğimiz avukatlık hizmetlerinin başında gelmektedir. Youtube; en popüler video paylaşım sitelerinden biri olmakla beraber, her gün dünyanın dört bir yanından pek çok insan tarafından, dakikada yaklaşık 3.500 videonun yüklenmekte olduğu çok büyük bir platformdur. Youtube’un bu kadar yoğun ve yüksek  bir video yüklenme oranına sahip olması, bu videoların otomatik olarak kaldırılmasını ve denetiminin kusursuzca yürütülmesini olanaksızlaştırmaktadır. Bu itibarla, Youtube sitesi üzerinden pek çok suç teşkil eden ve hukuka aykırı olan videonun paylaşımının yapılması da maalesef mümkün olmakta ve sık karşılaşılan bir suç tipi halini almaktadır.

Öte yandan Youtube; bu videoların kontrolü için, güncel politikalarına göre bazı video kaldırma sebepleri belirlemiştir. Aşağıda yer alan bu sebepler kapsamına giren videolar hukuki başvuru neticesinde kaldırılabilmektedir.

Youtube Video Silme Politikaları

“Videoyu bildir” ibaresi aracılığı ile görüntülenen ve Youtube tarafından kullanıcılara sunulan video şikayet sebepleri şu şekildedir:

– Cinsel İçerik

– Şiddet içeren veya tiksindirici içerik

– Nefret söylemi barındıran veya kötü amaçlı içerik

– Zararlı veya tehlikeli eylemler

– Çocuk istismarı

– Terörizmi destekliyor

– Spam veya yanıltıcı içerik

– Haklarımı ihlal ediyor

– Altyazı sorunu

Yukarıda belirtilen seçenekler aracılığı ile şikayet edilen Youtube videoları incelemeye alınır. Bu inceleme sonucunda da kullanıcının şikayet sebebinin haklı veya haksız olduğuna karar verilerek video için bir işlem uygulanmakta veya uygulanmamaktadır. Her ne kadar bu şekilde bir prosedür işleniyor olsa da Youtube sitesindeki video sayısı ve kullanıcı yoğunluğu düşünüldüğünde, bu videoların ve kullanıcılar tarafından yapılan sayısız şikayetin incelenmesi uzun bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle site üzerinden şikayet yöntemi kullanılarak bir videonun kaldırılması ya çok uzun zaman almakta ya da herhangi bir neticeye ulaşılamamaktadır. Bu itibarla rahatsız edici videosu bulunan kişiler  Youtube video silme konusunda bilişim avukatı olarak bizden profesyonel destek alabilirler.

Google Video Çıkartma

Youtube sitesi ve kullanım yoğunluğu hakkında verdiğimiz bilgiler ve site üzerinden gerçekleştirilen şikayet etme işlemlerinden çoğunlukla sonuç alınamaması sebebiyle, Youtube video çıkartma işlemi için en uygun çözüm hukuki yollar aracılığıyla alınacaktır. Youtube üzerinden en çok işlenen suç tipleri; özel hayatın gizliliği ihlali, hakaret, şantaj ve tehdit amaçlı olarak video yayınlanmasıdır. Bu suçlar nedeniyle mağduriyet yaşayan kişiler, söz konusu videoyu defalarca şikayet etseler dahi video yayından kaldırılmamaktadır. Bunun yanında kaldırılmayan bu videolar kısa bir zaman içerisinde onlarca, hatta yüzlerce siteye yayılabilmektedir. Sonuç olarak bu videoların yalnızca Youtube sitesi üzerinden verilen imkanlarla şikayet edilmesi ve sonucun beklenmesi, mağdur açısından olayı çok daha zor bir süreç haline getirecek ve hukuki anlamda da neticeye ulaşılmasını yavaşlatacak bir hareket olacaktır.

Bilişim Avukatı Desteği ile Video Kaldırma

Youtube üzerinden kişi ya da kişileri pek çok açıdan mağdur eden ve suç teşkil eden hukuka aykırı videoların kaldırılması için gerekli ve en kesin çözüm, uzman bir bilişim avukatı ile çalışmak olacaktır. Aksi takdirde yukarıda bahsetmiş olduğumuz olumsuz sonuçlar çerçevesinde mağdur kişi, söz konusu videonun farklı pek çok sitede daha yayınlanması durumu ile karşı karşıya kalacak ve çok daha büyük mağduriyetler yaşayacaktır. Özellikle ifşa görüntülerini kaldırma hizmeti bakımından hızlı işlem yapılması kritik önemdedir. Şantaj mağdurlarına avukat desteği sunan büromuz bu tür müstehcenlik niteliği taşıyan içerikleri hızlıca kaldırtabilemektedir.

Leges Hukuk Bürosu olarak, klasik şikayet yöntemleri ile Youtube video çıkartma konusunda sonuç alamamış kişilere garantili bir şekilde Youtube video kaldırma hizmeti sağlamaktayız. Müvekkillerimizin mağduriyet yaşadığı Youtube videolarını çok kısa bir zaman içerisinde, hızlı ve kesin olarak internet ortamından kaldırmakta ve bu videoların başka sitelere yayılmasının veya tekrar yüklenmesinin önüne geçilmesi için gerekli hukuki işlemleri yürütmekteyiz. Bu itibarla Youtube video veya videoları ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşayanlar, İstanbul bilişim avukatı olarak bizden hukuki ve teknik destek alabilirler.