İstanbul Bilişim Avukatı

İstanbul Bilişim Avukatı

İstanbul Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim teknolojileri ve hukukun bir arada olduğu hukuki konularda görev yapan avukatları tanımlamak için kullanılan bir sıfattır. Bilişim hukuku ve bilişim suçları alanında uzmanlaşan bu tür avukatlar gerek ceza hukuku gerekse özel hukuk alanında faaliyet gösterebilmektedir. Bilişim avukatı, İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunması nispeten daha kolay bir avukat türüdür. Zira bilişim davaları ve bilişim suçları konulu davalar büyük şehirlerde daha yaygın şekilde görülmektedir. Gerçekten gerek bilişim suçu davaları gerekse bilişim hukuku davaları İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde daha fazla sayıdadır.

bilişim avukatı

Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim hukuku davaları, özel hukuk davası olabileceği gibi ceza davalarını da kapsamaktadır. Bilişim bağlantılı bir marka hukuku davası veya bir internet sitesiyle ilgili bir dava özel hukuk uyuşmazlığı olduğu halde içeriği itibariyle “bilişim davası” niteliği taşıyabilmektedir. Aynı şekilde bir bilişim suçu nedeniyle açılan kamu davası da nitelik itibariyle bilişim davası sıfatını hak etmektedir. Bu tür bilişim içerikli davalar avukatın bilişim ve teknoloji alanında uzman olmasını gerekli kılmaktadır. Bu itibarla bu tür bilişim ve teknoloji hukuku içerikli davaların bilişim avukatı tarafından takip edilmesi, davadan olumlu sonuç alınması bakımından önemlidir. Aksi takdirde teknik bilgi gerektiren bilişim hukuku uyuşmazlıklarında vakıanın analizi ve çözümlenmesi daha başlı başına bir mesele haline gelecektir.

Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim suçları, TCK 243, 244 ve 245. maddelerde düzenlenmiş olan suçlardır. Bilişim suçu konulu soruşturmaları ve bilişim davaları içerdiği teknik detaylar nedeniyle çoğu zaman bilişim avukatlarının anlayıp analiz edebileceği bir yapıya sahiptir. IP adresi, mac adresi, VPN, disk analizi, dosya sistemi, ters mühendislik, kaynak kodu gibi teknik bir takım kavramların bilişim alanında bilgi bilişim avukatları tarafından kolayca anlaşılabildiği için bilişim davaları ve bilişim suçu konulu davalar bilişim avukatları tarafından daha kolay bir şekilde takip edilebilmektedir. Ayrıca bilişim alanındaki teknik bilgi, bilişim avukatlarının sadece dosyayı daha iyi analiz etmesini değil aynı zamanda daha iyi savunma ve argüman geliştirmesini de sağlamaktadır. İstanbul bilişim avukatı olarak Anadolu Yakasın’da faaliyet gösteren Leges Hukuk, bilişim hukuku konulu davalarında uzun süredir hukuki destek vermektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir