• İstanbul Avukatlar
haber kaldırma silme

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma ve haber silme işlemleri, internet haberlerinin yıllar boyunca arşiv olarak internet ortamında kalmasından dolayı rağbet gören işlemlerdir. Bu tür haber çıkartmaya yönelik yasal süreçler sadece avukatların vekaletname ile yürütebildikleri işlemler olduğundan öncelikle kendisini ajans veya itibar koruma firması olarak tanıtan yerlerden uzak durulması gerekir. Olumsuz, güncelliğini yitirmiş, gizliliği ifşa eden, hukuka aykırı olan, içeriği yanlış olan haberlerin hukuki yoldan çıkartılması mümkündür. Bu amaçla öncelikle kaldırılması istenen haberin içeriği uzman avukat ekibimiz tarafından analiz edilmekte ve hangi gerekçe ile haber kaldırma işlemi yapılacağına karar verilmektedir. İnternet haber silme işlemleri için çok sayıda hukuki gerekçe olmakla beraber en sık karşılaştığımız gerekçeler şunlardır:

Haber Silme Gerekçeleri

  • Haber içeriğinin doğru olmaması ve gerçeği yansıtmaması,
  • Haberde kişinin fotoğrafının kullanılması
  • Haberde ad ve soyadın kodlanmadan kullanılması
  • Haber doğru olmakla beraber eski ve güncelliğini yitirmiş bir haber olması
  • Haberde küçültücü rencide edici ifadelerin kullanılması

Google’dan Haber Sildirme

Bir haberin ilgili haber sitesinden kaldırılması tek başına yeterli olmamaktadır. Ayrıca işlem yapılarak haberin Google‘dan da çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde haber sitesinden çıkan haberin Google’da görünmeye devam etmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Öte yandan, Google’dan haber çıkartma için bazı istisnai durumlar dışında öncelikle ve mutlaka kaynak haber sitesinden kaldırılması gereklidir. Bununla birlikte haber sitesinden çıkartılmayan haberin bazı durumlarda Google’dan kaldırılması mümkündür. Uzun yıllardır internetten haber kaldırma ve silme işlemleri yapan bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak haber sitelerinden ve Google’dan haber silme işlemleri konusunda müvekkillerimize destek sağlamaktayız. Bunun dışında büromuz ayrıca Youtube video kaldırma desteği de sunmaktadır.

Haber Kaldırma Yalnızca Avukatların Yapabileceği Hukuki Bir İşlemdir

Haber kaldırma işlemleri, hakkında haber çıkan veya haberde ismi geçen kişinin adına vekaleten yapılan bir işlemdir. Avukatlık yasası gereği hukuki işlemlerde vekalet yalnızca baroya kayıtlı avukatlara verilebilmektedir. Dolayısıyla haber çıkartmama ve silme işlemleri yalnızca avukat sıfatı taşıyan kişilerin yapabildiği yasal işlemlerdir. Avukat olmadığı halde ve noterden vekalet istemeksizin haber sildirme yaptığını iddia eden sitelerden ve ajanslardan uzak durulması gerekir. Zira yukarıda açıklandığı üzere haber kaldırma ve silme işlemleri hukuki nitelik taşıyan işlemler olup yalnızca avukatların genel avukat vekaletnamesi ile yapabildikleri işlemlerdir.