• İstanbul Avukatlar

İfşa Görüntülerini Kaldırma

ifsa kaldırma

İfşa Sitelerinden Video Kaldırma

İfşa sitelerinde görüntü yayınlanması genelde şantaj suçu ardından karşılaşılan ve özel hayaın gizliğini ihlal eden eylemlerdir. Çıplak veya müstehcen görüntüler gibi hassas içerikler internette ne kadar uzun süre kalırsa, diğer web sitelerine yayılma olasılıkları da o kadar artar. İçerik çıkartma konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak görüntüleri çıkartma işlemine başlamadan önce internet ve sosyal medyada ne kadar sayıda kadar içeriğin yayınlandığını analiz ediyoruz ve tüm içeriklere yönelik tek seferde işlem yapıyoruz. Zira yayılmayı engellemek veya en aza indirmek için içeriğin mümkün olduğunca çabuk kaldırılması çok önemlidir. Eğer görüntüleri yayınlanan mağdur daha önce şantaja uğradıysa video şantaj mağduru ne yapmalı başlıklı yazımızın okunmasını tavsiye ederiz.

İfşa Forumlarından Görüntü Çıkartma

Rıza dışı yayınlanan özel ve müstehcen görüntülerin internetten kesin bir şekilde çıkartılması için bu alanda deneyimli ve iyi derecede hukuk İngilizcesi bilen bir avukatla çalışmanız gerekir. Zira bu tür görüntülerin yayınlandığı siteler Türkçe içerik sunsa da illegal özelliklerinden dolayı yurt dışındaki hosting firmalarında barındırılmaktadır. Uluslararası web sitelerinde işlem tecrübesi olmayan ve İngilizcesi yetersiz bir avukat bu konuda yeterli yasal başvuruyu sağlayamayabilir. Bu bakımdan klasik bir erişim engelleme tedbiri çözüm olmamakta ve Türk mahkemesinden alınacak bir karar hiçbir işe yaramamaktadır. Dolayısıyla Türk mahkemesinden karar almak için boş yere vakit ve para kaybetmeye gerek yoktur. biz hukuk bürosu olarak doğrudan yabancı hukuka göre İngilizce işlem yaparak bu tür içerikleri kaldırtabiliyoruz.

Google’dan İçerik Kaldırma

Arama motoru sonuçlarından içeriği kaldırmak için avukatın çok hızlı hareket edebilmesi gerekir. Profesyonel yardım alma zamanının geldiğine karar verdikten sonra hazırlıklı olmak önemlidir. Mağdur kişi, görüntülerin olabildiğince hızlı çıkartılması için bazı adımlar atabilir. Bu kapsamda Google’da mağdur kendisi arama yapıp, arama sonuçlarınızda nelerin çıktığını görebilir. Ancak bu içeriklere doğrudan tıklamak yerine sadece sağ tık yapıp URL adresini kopyalamak gerekir. Zira Google arama sonuçlarında çıkan hassas içeriklere tıklamak bunların arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına neden olacaktır. Ardından mağdurun tespit ettiği tüm URL’lerin bir listesini yapıp ve e-mail olarak bize ulaştırması gerekir. Bu alanda uzman avukatlar olarak hem mağdurun kendi tespit edip listesini yaptığı içerikleri hem de kendi analiz sonuçlarımızda çıkan URL’lerin tümüne yönelik işlem yapıyoruz.

Görsel Tarama Desteği

Şantaj mağdurlarına avukat desteği sunan büromuz ayrıca özel görüntülerin internete sızmaması ve eğer sızmışsa da kaldırılması için hukuki hizmet sağlamaktadır. Hukuk büromuz, hassas ve özel içeriği internet ortamında tespit etmek için interneti gerçek zamanlı olarak tarayan kapsamlı, 7/24 dijital risk izleme hizmeti sunar. Özel görüntülerin yayınlandığı mecraları bulmak için kullandığımız bir başka yöntem ise özel bir yazılımla ters görüntü araması/taraması yapmaktır. Bu sayede mağdurun ismi kullanılmadan yapılan paylaşımların da tespiti mümkün olmaktadır.

Paylaşım Yapan Kişiye Karşı Yasal İşlem

İnternet ortamında ve ifşa sitelerinde paylaşılan fotoğrafı veya videoyu kimin çektiğini biliyorsanız bunu yapan kişiyi adli makamlara yakalatmamız ve elindeki görüntülelere el koydurtmamız mümkündür. Bunun için şüphelinin açık adresi zorunlu bir bilgi değildir. Şüphelinin telefon numarasından bile adresinin tespiti savcılık eliyle mümkündür. Eğer kimin paylaşımları yaptığı konusunda kesin bilgi sahibi değilseniz, söz konusu mahrem veya çıplak görüntüyü kimin çektiğini düşünmek için soğukkanlı şekilde düşünün.  İntikam amaçlı ifşalar çoğu zaman eski bir sevgili veya partner tarafından yapılmaktadır. Eğer paylaşımları yapan kişinin daha önce tehdit veya şantaj eylemi olduysa buna ilişkin delilleri saklayın. Zira şantaj suçu avukatı olarak şüpheliyi yakalatmamız bu deliller sayesinde kolay olacaktır. Mesajları veya yazışmaları silmek delilleri yok etmek manasına gelir. Bu nedenle bu önemli bilgi ve verileri saklamak ve destek almak için büromuza başvurmak uygun olacaktır.