• İstanbul Avukatlar
şantaj suçu

Şantaj Suçu Avukatı

Şantaj suçu avukatı, şantaj suçu mağdurlarının avukatlığını yapan ve mağdurların şantaj sarmalından çıkmasına sağlayan avukatlar için kullanılan bir tabirdir. Şantaj suçları, ceza hukuku ile bağlantılı olduğundan ceza avukatı olan avukatların çalışma alanına girmektedir. Ancak günümüzde işlenen şantaj suçları “internet şantajı” veya “online şantaj” niteliği taşıdığından bu tür suçlarda bilişim hukuku bilgisi de gereklidir. Dolayısıyla şantaj suçu avukatının esasen hem ceza hukuku hem de bilişim hukuku alanında uzman olması beklenmektedir. Leges Hukuk avukatları gerek bilişim hukuku gerekse ceza hukuku alanında faaliyet gösterdiğinden video şantaj suçları konusunda kapsamlı bir hukuk destek vermektedir. Özellikle Skype, Messenger, Whatsapp ve IMO gibi görüntülü konuşma sırasında yapılan uygunsuz görüntü kaydı ile işlenen video yurt dışı şantaj suçları uzmanlık alanımıza girmektedir. Bu suç tipi konusunda daha ayrıntılı bilgi için şantaj suçu özellikleri ve cezası başlıklı yazımız ayrıca okunabilir.

şantaj avukatı

Skype Şantaj

Skype şantaj suçu ağırlıklı olarak yurt dışından işlenen ve mağdurların hileyle tuzağa düşürülerek müstehcen görüntülerin kaydedilmesi metoduna dayalı bir şantaj suçudur. Skype şantaj suçu ağırlıklı olarak Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahili, Gana gibi ülkelerden işlendiği için bu suça “Bulgaristan şantajı” veya “Fas şantajı” da denilmektedir. Suçun işlenişi Facebook, Instagram, IMO ve benzeri platformalar üzerinden mağdura tanışma içerikli mesaj atılmasıyla başlamaktadır. Ardından mağdura Skype üzerinden görüntülü görüşme teklif eden şantajcı, sahte bir soyunan kadın görüntüsü ile mağduru kandırmakta ve mağdurun da benzer çıplak görüntü vermesini sağlamaktadır. Bu şekilde mağdurun uygunsuz görüntüsünü alan şantajcı, mağdurun yakınlarına veya iş yerine görüntüyü göndermekle tehdit edip Western Union veya UPT gibi ödeme yöntemleriyle genelde Euro bazında şantaj parası istemektedir.

Facebook Şantaj

Online şantaj suçları arasında en yaygın tür olan Facebook şantajı suçu Messenger isimli Facebook uygulaması üzerinden işlenmektedir. Bu nedenle Facebook üzerinden şantaj suçuna “messenger şantaj” suçu da denilmektedir. Aynen Skype şantajı suçunda olduğu gibi şantajcı, fail görüntülü görüşme yaparken mağdurun görüntüsünü kaydetmektedir. Facebook Messenger üzerinden müstehcen görüntü yapıldıktan sonra mağdurun arkadaş listesine görüntü gönderilmekle tehdit edilerek para istemektedir. Bu tür suçlarda görüntüler özellikle mağdurla aynı soyadı taşıyan akrabalara gönderilmektedir.

Whatsapp Şantaj

Whatsapp şantaj suçu da yukarıda bilgi verilen diğer şantaj suçlarına oldukça benzemektedir. WhatsApp, görüntülü görüşme imkanı sunan bir uygulama olarak şantaj suçu işleyen kişilerin en sık kullandığı araçlardan birisidir. Yukarıdaki Skype Şantaj ve Facebook Şantaj suçlarında olduğu gibi görüntülü görüşme esnasında uygunsuz video kaydı alınması bu suç tipinde de görülmektedir. Sahte bir video görüntüsü ile tuzağa düşürülen mağdur para ödemeye zorlanmaktadır.

IMO Şantaj

IMO şantaj, chat uygulaması olan IMO üzerinden işlenmektedir. Özellikle sonra birkaç yıldır şantaj suçu işleyenlerin IMO kullanıcısı erkekleri hedef seçtiği gözlemlenmektedir. Kimi zaman ise şantajcılar, farklı platformda tanıştıkları mağduru IMO üzerinden şantaj için IMO’ya davet etmekte ve burada müstehcen görüntü kaydı yaparak para istemektedir.

Şantaj Avukatı

Bu tür şantaj suçlarında şantajcıya boyun eğmek ve para vermek hiçbir zaman çözüm değildir ve süreci daha de çetrefil hale getirmektedir. Video şantaj mağduru ne yapmalı başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere saatlerin hatta dakikaların bile önemli olduğu bu zor durumdan hızlı ve profesyonel destek alarak çıkmak tek çözümdür.  Şantaj suçu avukatı olarak şantaj suçu mağdurları için hukuki destek yanında özel görüntülerin yayınlanması ihtimaline karşı içerik çıkartma ve erişim engelleme desteği de vermekteyiz. Ayrıca bu tür video şantaj suçlarında en çok video yüklenen platform Yotube olduğundan bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak Youtube video kaldırma hizmeti de vermekteyiz. Bunun yanında görüntüsü yayınlanan mağdurlar için de ifşa görüntülerini kaldırma desteği sunmaktayız. Şantaj mağdurlarına şantaj avukatı olarak avukatlık desteği veren büromuzla iletişime geçmek ve randevu almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.