Şantaj Suçu Avukatı

Şantaj Suçu Avukatı

Şantaj suçu avukatı, şantaj suçu mağdurlarının avukatlığını yapan ve mağdurların şantaj sarmalından çıkmasına sağlayan avukatlar için kullanılan bir tabirdir. Şantaj suçları, ceza hukuku alanına girdiğinden temelde ceza avukatı olan avukatların çalışma alanına girmektedir. Ancak günümüzde işlenen şantaj suçları “internet şantajı” veya “online şantaj” niteliği taşıdığından bu tür suçlarda bilişim hukuku bilgisi de gereklidir. Dolayısıyla şantaj suçu avukatının esasen hem ceza hukuku hem de bilişim hukuku alanında uzman olması beklenmektedir. Leges Hukuk Bürosu avukatlar gerek bilişim hukuku gerekse ceza hukuku alanında faaliyet gösterdiğinden şantaj suçları konusunda da kapsamlı bir hukuk destek vermektedir.

şantaj avukatı

Skype Şantaj

Skype şantaj suçu ağırlıklı olarak yurtdışında işlenen ve mağdurları hile ile tuzağa düşürüp müstehcen görüntüsü alma metoduna dayalı sofistike bir şantaj suçu türüdür. Skype şantaj suçu ağırlıklı olarak Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahili, Gana gibi ülkelerden işlendiği için bu suça “Bulgaristan şantajı” veya “Fas şantajı” da denilmektedir. Suçun işlenişi Facebook, Instagram, IMO ve benzeri platformalar üzerinden mağdura tanışma içerikli mesaj atılmasıyla başlamaktadır. Ardından mağdura Skype üzerinden görüntülü görülme teklif eden şantajcı, sahte bir soyunan kadın görüntüsü ile mağduru kandırmakta ve mağdurun da benzer çıplak görüntü vermesini sağlamaktadır. Bu şekilde mağdurun uygunsuz görüntüsünü alan şantajcı, mağdurun yakınlarına veya iş yerine görüntüyü göndermekle tehdit edip Western Union veya UPT gibi ödeme yöntemleriyle genelde Euro bazında şantaj parası istemektedir.

Facebook Şantaj

Online şantaj suçları arasında en yaygın tür olan Facebook şantajı suçu messenger isimli Facebook uygulaması üzerinden işlenmektedir. Bu nedenle Facebook üzerinden şantaj suçuna “messenger şantaj” suçu da denilmektedir. Aynen Skype şantajı suçunda olduğu gibi şantajcı, mağdur ile Facebook messenger üzerinden görüntülü görüşme yaparken müstehcen görüntüsü kaydedilmekte ve mağdurun arkadaş listesinden kişilere özellikle aynı soyadı taşıyan akrabalarına görüntü göndermekle tehdit edip para istemektedir.

Whatsapp Şantaj

Whatsapp şantaj suçu da yukarıda bilgi verilen diğer şantaj suçlarına oldukça benzemektedir. WhatsApp, görüntülü görüşme imkanı sunan bir uygulama olarak şantaj suçu işleyen kişilerin en sık kullandığı araçlardan birisidir. Yukarıdaki Skype Şantaj ve Facebook Şantaj suçlarında olduğu gibi görüntülü görüşme esnasında uygunsuz video kaydı alınması bu suç tipinde de görülmektedir. Sahte bir video görüntüsü ile tuzağa düşürülen mağdur para ödemeye zorlanmaktadır.

İMO Şantaj

IMO şantaj, chat uygulaması olan IMO üzerinden işenmektedir. Özellikle sonra birkaç yıldır şantaj suçu işleyenlerin IMO kullancısı erkekleri hedef seçtiği gözlemlenmektedir.

Şantaj Avukatı

Şantaj mağdurlarına hukuki destek veren ve şantaj suçu avukatı olarak dosya takibi yapan büromuzla iletişime geçmek ve randevu almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir