• İstanbul Avukatlar
uyuşturucu suçu

Uyuşturucu Suçları

Uyuşturucu suçları TCK’nın 188. ve 192. maddeleri arasında düzenlenmiş olup, üç grupta toplayabiliriz. Bunlar, uyuşturucu imal ve ticareti suçu, uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma suçu ile uyuşturucu satın alma, bulundurma ve kullanma suçlarıdır. Söz konusu suçların detayları aşağıda incelenmiştir.

Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma Suçu

TCK 191’de düzenlenmiş olan uyuşturucu kullanma veya bulundurma suçu, uyuşturucu almak veya bulundurmaktır ya da kullanmaktır. Kullanmak amacıyla alınan uyuşturucunun ücretli veya ücretsiz alınmasının bir önemi yoktur. Bu suçun cezası diğer uyuşturucu suçları ile kıyaslandığından daha düşüktür. Uyuşturucu kullanma suçunun cezası 2 ila 5 yıl arası hapis cezasıdır. TCK, uyuşturucu verme veya satmaya göre, kullanma, alma ve bulundurma suçlarında nispeten daha az ceza öngörmüştür. Uyuşturucu madde yakalatma ve uyuşturucu bulundurma suçu arasında bir fark olmayıp aynı kapsamdadır. Daha önce bu suçtan herhangi kaydı olmayan kişiler ilk defa uyuşturucu yakalatma durumlarında kamu davasının ertelenmesi ve denetimli serbestlik kararı verilmektedir. Kamu davasının ertelenmesi ve denetimli serbestlik konusunda detaylı bilgi için uyuşturucu suçlarında denetimli serbestlik yazımız okunabilir.

uyuşturucu suçları

Uyuşturucu İmal ve Ticareti Suçları

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı şekilde uyuşturucu imal, ithal veya ihraç suçunun cezası 20 yıl ile 30 yıl arası hapis cezasıdır. Dolayısıyla uyuşturucu suçları arasından cezası en yüksek olan suç budur. İmal ve ticaret nedeniyle açılan ceza davaları, ağır ceza mahkemelerinde görülmektedir.

Uyuşturucu Satma Suçu

Uyuşturucu satma, verme, nakletme, depolama suçunun cezası ise minimum 10 yıl hapis ve 20.000 güne kadar para cezasıdır. Uyuşturucu verilen veya satılan kişi 18 yaşından küçükse ceza miktarı en az 15 yıl hapis olacaktır. Dikkat edileceği üzere uyuşturucuyu ücretsiz bir şekilde bir kişiye vermek de satmakla aynı cezaya tabidir. Bir sanatçının uyuşturucu satmadığı ve sadece arkadaşına bedava verdiği uyuşturucu madde nedeniyle yüksek bir ceza alıp hapse girmesinin sebebi budur. Burada şu soru akla gelebilir, uyuşturucu satan bir kişiyle bir defalığına arkadaşına ücretsiz uyuşturucu veren kişi neden aynı cezayı alıyor? Esasen ve kuşkusuz bu eylemler aynı ağırlıkta değil. Ancak kanun açısından uyuşturucu maddenin bir kişiye verilerek onun sağlığının bozulmasıdır. Uyuşturucu maddenin ücretli veya ücretsiz verilmesini kanun önemsememiştir. Birinci sebep budur. İkinci sebep ise, ücretsiz verme ile uyuşturucu satma suçu arasında bir ceza farkı olursa, satarken yakalananlar uyuşturucuyu ücretsiz verdiklerini savunabilir. Bu durumda güvenlik güçlerine bir de satış fiilini ispatlama görevi düşecektir.

Uyuşturucu Satma Suçunun Cezası

Uyuşturucu satış suçu en az 10 yıl hapis cezası olan bir suçtur. Uyuşturucunun 18 yaşından küçüklere satılması veya satışın okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi yerlerde yapılması halinde cezası en az 15 yıl hapis cezası olacaktır. Satılan maddenin eroin, kokain, morfin, baz-morfin, sentetik kannabinoid ve benzerleri olması durumunda da ceza miktarı yine 15 yıl hapisten başlayacaktır. Ayrıca bu suçun 3 veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde yine ceza minimum 15 yıl hapistir. Eğer uyuşturucu satışı suçu örgüt kapsamında işlendiyse ceza en az 20 yıl hapis olacaktır.

Uyuşturucu Davası Avukatı

Bu tür uyuşturucu suçlarında avukat desteği son derece önemli bir konudur.  Bu alanda uzman İstanbul ceza avukatı olarak kullanma, bulundurma, yakalatma suçlarında savunma ve avukatlık desteği almak için uyuşturucu davası avukatı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

7 Replies to “Uyuşturucu Suçları”

  1. Merhabalar 2014 yilinda kendi ihtiyaci icin kenevir ekmekten 1 yil 9 ay hapis aldim ayni donem mahkeme ameteme yolladi ihlalden 1 yil 8 ay orasi ceza verdi.ozaman yargitaya yolladim gecenlerde onandi geldi.kapaliya girdi cikti yaptim.01/05/2022 kosullu saliverme tarihine kadar denetimli serbestlik gorucem.ama gectigimiz yil 14/09/2019 da aracimda 8 gram kenevir cikti.ifademde buldum dedim sonrada benim dedim ama kanimda da cikmadi.bu dosyadan ceza almak istemiyorum alsamda denetimim bitmeden almak ostemiyorum.

    1. Erdal Bey önceki sicil durumunuz nedeniyle mutlaka uzman bir avukat desteği almanızı tavsiye ediyoruz. Uyuşturucu suçlarında uzman avukatlar olarak bize telefonla ulaşarak randevu alabilirsiniz.

  2. Merhaba benim kız kardeşim üzerinde 6 gram kokain yakalamış 40 parça halinde ama suçu erkek arkadaşı kabul etmiş benim demiş bayan üzerini aramalar diye ona verdim demiş ifadesi fakat benim kız kardeşimin daha önceden kaydı çıkmış amatemden biz nasıl bir yol izlemeliyiz suçu erkek arkadaşı üstlenmiş kardeşim şimdi 4gündür bakırköy kapalı kadın cezaevinde karantinada lütfen bir yol gösterin bize.

    1. Eğer uyuşturucu suçu nedeniyle tutuklama söz konusu ise o zaman satıcılık suçlaması var demektir. Tahliye için uzman bir ceza avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

  3. Meraba çevirme oldu arkadaşım üstünde bozai yakalattı üstlendi onun olduğunu ama yanında olunca bana da tahlil yaptılar test sonucum negatif çıktı ama ifademde çok az denedim demiştim denetim ya da mahkemeye çıkarmıyım onu merak ediyorum acil cevaplar mısınız

    1. Eğer madde kullandığınızı beyan ettiyseniz %99 ihtimalle hakkınızda denetimli serbestlik verilecektir.

  4. Merhaba benim arkadaşımın evinde 43 gram kokain ve hasas terazi bulundu ama terazi giyinme odasında parfüm kutusunun içindeydi kokain de buz dolabının içinde ve bunların hiçbiri ona ait değil ve bu ilk cezası olacak şuanda cezaevinde mahkeme tarihi de belli değil acaba ceza alırmı alsa da ne kadar ceza alır ya da ilk mahkemede çıkması mümkünmü cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Comments are closed.