• İstanbul Avukatlar
bitcoin miras

Miras Hukuku ve Bitcoin

Bitcoin, miras hukuku bakımından yeni bir kavramdır. Miras hukukuyla ilgili detaylara geçemeden önce bitcoin hakkında bilgi vermek yerine olacaktır. Bitcoin ve benzeri dijital paralar, şifreleme metodu ile çalışan ve algoritmik kodlar ile aracısız olarak transfer edilebilen bir para türüdür.  Bitcoin teknik olarak bir para ve ödeme aracı olup maddi değeri olduğundan miras hukukuna konu olabilmektedir. Bitcoin türü dijital paralar niteliği itibariyle gizliliğe ve şifreyle korunan yüksek bir güvenliğe sahiptir.

Bitcoin ve Hukuki Niteliği

Bu tür elektronik paralar, dijital cüzdan olarak tabir edilen yazılımlarda ya da dijital para borsalarındaki hesaplarda tutulmaktadır. Bu itibarla bitcoin veya benzeri kripto para sahibi olan bir kişi eğer bunları dijital cüzdanda tutuyorsa ve cüzdanın giriş kodunu ailesine veya yakınlarına vermediyse veya onların ulaşabileceği bir yere de koymadıysa ciddi bir risk almaktadırlar. Zira bitcoin sahibi kişi, bitcoini tuttuğu yer bilgisini ve detaylarını ailesine veya yakını olan kişilere söylemeden vefat ederse ailesinin ölen kişinin kripto parası olup olmadığını anlaması ve bunları elde etmesi hemen hemen imkansızdır. Bir başka deyişle dijital cüzdanda saklanan bitcoinler, cüzdan şifresini bilen tek kişinin ölümü durumunda o bitcoinlere elveda demek gerekir. Bu itibarla eğer muris, bitcoin cüzdan bilgilerini kimseye vermeden vefat ederse bu bitcoinlerin mirasçılar tarafından elde edilmesi neredeyse imkansız olacaktır.

Bitcoin Miras Kalır mı?

Ancak ölen kişi dijital cüzdan kullanmak yerine bitcoinlerini, dijital paraların alınıp satıldığı bir borsa hesabında tutuyorsa, dijital para borsasının bulunduğu ve hukuken tabi olduğu ülkeye göre işlem yapılması gerekir. Türkiye’de dijital paralar konusunda henüz bir yasal düzenleme yapılmadığından ve bu anlamda mevzuatta boşluk bulunduğundan bitcoin sahibi bir kişinin ölümü halinde miras hukuku bakımından mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde genel hükümlere göre işlem yapmak gerekir. Bu çerçevede, eğer vefat eden kişi, bitcoinlerini Türk hukukuna tabi yerli bir dijital para borsasındaki hesabında tutuyorsa, mirasçıları bitcoinler için müracaatta bulunabilir. Mirasçılar veraset ilamıyla ilgili dijital para borsasına başvurarak ölen kişinin bitcoini olup olmadığını sorgulatabilir.  Eğer ölenin bitcoini mevcut ise mirasçılar, miras payları oranında bitcoinlerin kendilerini verilmesini isteyebilir. Ancak bitcoinlerin bulunduğu borsa yurt dışında ve yabancı ülke hukukuna tabi ise bu durumda o ülkenin mevzuatına göre işlem yapılmalıdır.