• İstanbul Avukatlar
medyum dolandırıcılığı

Medyum Dolandırıcılığı

Medyum dolandırıcılığı ve büyü dolandırcılığı suçlarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte gündeme gelmeye başlayan bilişim suçlarıdır. Günümüzde insan hayatında önemli bir yer kaplayan internet insanların sadece alışveriş yaptığı ve sosyalleştiği bir mecra değil aynı zamanda dertlerine çare aradıkları bir yer haline gelmiştir. Şu veya bu sebeple bir arayış içinde olan ya da yaşadığı bir sıkıntıyı çözmek isteyen bazı kişiler birtakım metafizik yollardan medet ummakta bu amaçla internette aramalar yapmaktadır. Bunu bilen bazı kötü niyetli kişiler ise arayışta olan kişilerin internette arama yaparken kullandığı anahtar kelimeler üzerine İnternet siteleri açmakta bu kişilerin açtıkları siteyi kolaylıkla bulmasını sağlamaktadır. İçeriği büyücülük ve medyumluk hakkında gerçek dışı bilgilerle dolu olan ve sözde büyü ve medyumluk hizmetini para karşılığı verdiğini iddia eden bu siteler inandırıcı olmak ve mağdurları aldatmak amacıyla bazı sahte yorumları da sanki kendilerinden hizmet alıp da netice elde etmiş müşteri yorumları gibi siteye eklenmektedir.

Büyü Dolandırıcılığı Suçu

Bu şekilde bu tuzak sitelere giren ve gerçek dışı yazılardan ve sahte yorumlardan etkilenen mağdurlar, dolandırıcılar ile mesaj, email veya telefon yoluyla iletişime geçmekte ve medyumluk veya büyücülük hizmeti almak adına para göndermektedir. Ardından dolandırıcılar, para gönderdiği halde umduğunu bulamayan veya beklentisi karşılanmayan mağdurdan çeşitli bahanelerle yeniden para istemekte ve mağdur yeniden para göndermektedir. Mağdurun para göndermeyi kesmesi durumunda ise dolandırıcılık suçu boyut değiştirip tehdit ve şantaja dönüşmekte, mağdur para göndermemesi halinde başına kötü şeyler geleceği bahsiyle tehdit edilmektedir.

Dolandırıcılık Mağdurlarına Tavsiyemiz

İnternet, günümüz dünyasında çok faydalı bir iletişim aracı olduğu gibi aynı zamanda suç işleme niyetinde olan kötü niyetli kişilere manevra alanı yaratan tuzaklarla dolu bir mecradır. Metafizik konuları araştırmak ve bilgi almak isteyen kişilerin internette bilinen ücretsiz kaynaklara yönelmesini ve bu tür konularda ücretli hizmet verdiğini iddia eden kişilere şüpheyle yaklaşmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca İnternet sitelerinde her yazılan bilginin veya yorumun gerçek olmayabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer büyü dolandırıcılığı veya medyum dolandırıcılığı mağduru olduysanız kaybettiğiniz paraları geri almak için mutlaka hukuki süreç başlatınız. Bu alanda ve bilişim hukuku konusunda tecrübeli bir avukatla çalışılması, yasal işlemlerden hızlı sonuç alınması bakımından faydalı olacaktır.